Foto: IRONMAN

Der er kun få uger til dette års IRONMAN 70.3 World Championship går løs i amerikanske Chattanooga, og nu har IRONMAN offentliggjort pro’ernes startliste, der tæller mere end 100 af verdens bedste triatleter på distancen. Og på startlisten finder Helle Frederiksen, der er eneste danske pro der stiller til start i kampen om 70.3 verdensmesterskabet. 

Og det er nogle utroligt stærke navne som Helle Frederiksen skal op imod. Navne som den forsvarende mester Holly Lawrence, Frederiksens overkvinde fra Helsingør Annabel Luxford og IRONMAN verdensmesteren Daniela Ryf er med på listen, så det bliver absolut ikke nemt hvis det skal blive til en dansk medalje.

Men mon ikke Helle Frederiksen nok skal være klar til en solid battle?

I herrernes race ser det også ud til at blive en uhyggelig affære, hvor sidste års vinder Tim Reed, den multidoblede verdensmester Javier Gomez, den tidligere IRONMAN og IRONMAN 70.3 verdensmester og sidste års nummer to Sebastian Kienle samt vinderen af 70.3 europamesterskabet i Helsingør Michael Raelert forventes at være topkandidaterne.

Herrernes race må til gengæld undvære superstar Jan Frodeno, da han i stedet har prioriteret at køre hjemme i Tyskland, og Alistair Brownlee, der på grund af en nødvendig hofteoperation har valgt at trække sig tilbage resten af sæsonen.

I modsætning til tidligere år, vil der i Chattanooga blive kørt race både lørdag og søndag. Lørdag gælder det både pro-kvindernes og age group-kvindernes race, imens både pro-herrerne og age group-herrerne kæmper om guldet om søndagen.

– Det professionelle felt er uden tvivl ét af de stærkeste i nyere tid. Chattanooga kommer stensikkert til at være en formidabel vært for de allerbedste talenter fra hele verden, når de ankommer til ‘Scenic City’ i næste måned. Og så er vi alle ekstremt begejstrede for den første udgave af det nye to-dages format, der tillader både kvinderne og herrerne at have deres egen dag med konkurrence og hyldeste, udtaler Andrew Messick, CEO i IRONMAN, i en pressemeddelelse.

IRONMAN 70.3 World Championship 2017 i Chattanooga bliver kørt i weekenden den 9. til 10. september, og du kan herunder se den komplette startliste for både kvinderne og herrerne.

I alt 26 danske age groupere, fordelt over 13 herrer og 13 kvinder, står i øvrigt på startlisten. Mere herom senere. 

Pro-kvindernes startliste

BIB

EFTERNAVN

FORNAVN

LAND

1

Lawrence

Holly

GBR (United Kingdom)

2

Luxford

Annabel

AUS (Australia)

3

Philipp

Laura

DEU (Germany)

4

Seymour

Jeanni

ZAF (South Africa)

5

Crowley

Sarah

AUS (Australia)

6

Hauschildt

Melissa

AUS (Australia)

7

Salthouse

Ellie

AUS (Australia)

8

Pallant

Emma

GBR (United Kingdom)

9

Wurtele

Heather

CAN (Canada)

10

Ryf

Daniela

CHE (Switzerland)

12

Smith

Lesley

USA (United States of America)

14

Chura

Haley

USA (United States of America)

15

Kaye

Alicia

USA (United States of America)

16

Watkinson

Amelia

NZL (New Zealand)

17

Spieldenner

Jennifer

USA (United States of America)

18

Brandon

Lauren

USA (United States of America)

19

Frederiksen

Helle

DNK (Denmark)

20

Tisseyre

Magali

CAN (Canada)

21

Huetthaler

Lisa

AUT (Austria)

22

Seymour

Natalie

GBR (United Kingdom)

23

Huse

Sue

CAN (Canada)

24

Morrison

Kimberley

GBR (United Kingdom)

25

Riveros

Barbara

CHL (Chile)

26

Roy

Stephanie

CAN (Canada)

27

Vaquera

Judith

ESP (Spain)

28

Eberhardt

Anna

HUN (Hungary)

29

Jerzyk

Agnieszka

POL (Poland)

30

Riesler

Diana

DEU (Germany)

32

Wassner

Laurel

USA (United States of America)

33

Brennan Morrey

Ruth

USA (United States of America)

34

TRUE

Sarah

USA (United States of America)

35

Linnell

Allison

USA (United States of America)

36

Hector

Alice

GBR (United Kingdom)

37

Tastets

Pamela

CHL (Chile)

38

Jackson

Heather

USA (United States of America)

39

Schulz

Jenny

DEU (Germany)

41

Czesnik

Maria

POL (Poland)

42

Juhart

Monica

AUS (Australia)

43

Pomeroy

Robin

USA (United States of America)

44

Roberts

Lisa

USA (United States of America)

45

Palacio Balena

Romina

ARG (Argentina)

46

Lester

Sarah

AUS (Australia)

47

Joyce

Rachel

GBR (United Kingdom)

48

Jahn

Kirsty

CAN (Canada)

49

Furriela

Carolina

BRA (Brazil)

50

Annett

Jen

CAN (Canada)

51

Stienen

Astrid

DEU (Germany)

52

Jalowi

Annett

DEU (Germany)

53

Cravo De Azevedo

Luiza

BRA (Brazil)

54

Belanger

Valerie

CAN (Canada)

55

Wendorff

Amanda

USA (United States of America)

56

Komander

Ewa

POL (Poland)

57

Drewett

Hannah

GBR (United Kingdom)

58

Naeth

Angela

CAN (Canada)

 

Pro-herrernes startliste 

BIB

EFTERNAVN

FORNAVN

LAND

1

Reed

Tim

AUS (Australia)

2

Appleton

Sam

AUS (Australia)

4

Don

Tim

GBR (United Kingdom)

5

Kienle

Sebastian

DEU (Germany)

7

Dreitz

Andreas

DEU (Germany)

8

Butterfield

Tyler

BMU (Bermuda)

9

Mendez Cruz

Mauricio

MEX (Mexico)

10

Von Berg

Rodolphe

USA (United States of America)

11

Raelert

Michael

DEU (Germany)

12

Gomez

Javier

ESP (Spain)

14

Clavel

Maurice

DEU (Germany)

15

Reid

Taylor

CAN (Canada)

16

Costes

Antony

FRA (France)

17

Collington

Kevin

USA (United States of America)

18

Hanson

Matt

USA (United States of America)

20

Gambles

Joe

AUS (Australia)

21

Tutukin

Ivan

RUS (Russian Federation)

23

O’Donnell

Tim

USA (United States of America)

24

De Elias

Mario

ARG (Argentina)

25

Chevrot

Denis

FRA (France)

26

Thomas

Jesse

USA (United States of America)

27

Quinchara Forero

Carlos Javier

COL (Colombia)

29

Heemeryck

Pieter

BEL (Belgium)

30

McMahon

Brent

CAN (Canada)

32

Laundry

Jackson

CAN (Canada)

33

Jarrige

Yvan

FRA (France)

34

Chrabot

Matt

USA (United States of America)

35

Van de Wyngard

Felipe

CHL (Chile)

36

Weiss

Michael

AUT (Austria)

37

Cunnama

James

ZAF (South Africa)

38

Dirksmeier

Patrick

DEU (Germany)

39

Colucci

Reinaldo

BRA (Brazil)

41

Wiltshire

Harry

GBR (United Kingdom)

42

Scott

Drew

USA (United States of America)

43

Kalashnikov

Ivan

RUS (Russian Federation)

44

Leiferman

Chris

USA (United States of America)

45

Plese

David

SVN (Slovenia)

46

Jolicoeur Desroches

Antoine

CAN (Canada)

47

Kanute

Ben

USA (United States of America)

48

Amorelli

Igor

BRA (Brazil)

49

Cartmell

Fraser

GBR (United Kingdom)

50

Wurtele

Trevor

CAN (Canada)

51

Carrillo Avila

Alan

MEX (Mexico)

52

Watson

Eric

BHR (Bahrain)

53

Polizzi

Alexander

AUS (Australia)

54

Otstot

Adam

USA (United States of America)

55

Crawford

Guy

NZL (New Zealand)

DEL
Mit navn er Morten og det er mig der driver Pastaparty.dk. Jeg er familiefar med en fantastisk kæreste og to vidunderlige døtre, jeg har et ansvarsfuldt og tidskrævende lederjob i detailbranchen og så dyrker jeg triathlon i min fritid, sideløbende med at jeg forsøger at opdatere bare lidt her på siden.

Leave a Reply